Ekonomi

Kömür Üreticileri Birliği yerli kömür üretimine katkı sağlamaya devam edecek

Türkiye Kömür Üreticileri Birliği (KÖMÜRDER) Lideri Muzaffer Polat, maden kaynaklarının uluslararası standartlarda ekonomiye kazandırılması hedefi kapsamında yerli kömür üretimine katkı sağlamaya devam edeceklerini belirtti.

Polat, 2024-2026 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program’da (OVP) madencilik bölümünün hedeflerine ilişkin yaptığı açıklamada, bunların yıllık yaklaşık 88,7 milyon ton ve 30 milyon ton kömür üretimiyle yerli ve milli kaynakların değerlendirilmesine temel teşkil ettiğini belirtti. bin istihdam.

Elektrikte dışa bağımlılığın azaltılmasında yerli kömürün en istikrarlı ve uygun fiyatlı enerji kaynağı olduğunu belirten Polat, yerli kömür üretimini artırmak, nitelikli kömür üretimine yönelik iyileştirmeler yapmak, çevre dostu yatırımlarla saf kömür teknolojilerini kullanmak için çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

Sektörde faaliyet gösteren üretici ve paydaşların en önemli hedefinin Türkiye’deki yaklaşık 21 milyar ton kömür rezervini yüksek teknolojiyle buluşturmak olduğunun altını çizen Polat, şöyle konuştu:

“Bu öz kaynakları, çevreyle uyumlu üretim yaparak, sürdürülebilirlik kriterleri çerçevesinde ekonomiye kazandırmayı hedefliyoruz. Bu hedefe ulaşmak için doğası gereği riskli bir yatırım aracı olan kömür sektöründe yerli üreticilerin sorunları ele alınıyor.” İç piyasada ithal kömüre karşı çözüm bulunmalı ve desteklenmelidir. Ekonomi OVP’de yer alan madencilik branşı için idaremizin çizdiği rotanın sürdürülebilir kalkınma ve ekonomik büyüme hedefleriyle uyumlu olduğuna inanıyoruz. “Sektör olarak programın başarısını sağlamak için üzerimize düşen görevleri yerine getirmeye hazır olduğumuzu bu vesileyle belirtmek isteriz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu