Haber

Çin’de Şiddetli Yağmur ve Sel: 80.000 Kişi Tahliye Edildi

Çocuğunu taşıyan bir adam, Çin’in güneyindeki Guangdong eyaletinin Guangzhou şehrinin Panyu bölgesinde su basmış bir yolda sel suları arasında yürüyor, 8 Eylül 2023. (Fotoğraf: Li Jiale/Xinhua)

GUANGZHOU, 9 Eylül (Xinhua) — Çin’in güney Guangdong eyaletinde şiddetli yağmur ve sel nedeniyle 80.000’den fazla insan güvenli yerlere tahliye edildi. Guangdong Eyaleti Sel, Kuraklık ve Tayfun Kontrol Merkezi’ne göre tahliyeler Cuma günü saat 17.00’de başladı.

Haikui Tayfunu ve muson, Perşembe gününden bu yana Pearl Nehri Deltası bölgesindeki birçok şehir ve kasabaya şiddetli yağışlar getirerek sel, heyelan, yol kapanmaları ve diğer tehlikeli durumlara neden oldu.

Eyalet afet zararlarını azaltma kurulu, acil afet yardım müdahalesini Cuma günü saat 18.00’de Seviye II’ye yükseltti. 15 ilde sel kontrolüne yönelik acil müdahale çalışmaları başlatıldı.

Shenzhen, Zhuhai ve Jiangmen şehirlerinin tamamında ve Foshan, Dongguan ve Guangzhou’nun bazı kısımlarında okullar kapatıldı.

Toplam 47 demiryolu hizmeti askıya alındı ​​ve 79 yol bölümü, 6 gişe ve bir köprünün kapatılması da dahil olmak üzere trafik kontrolleri uygulandı.

Guangdong Eyalet Meteoroloji Bürosu’na göre, Cuma akşamından Cumartesi gününe kadar şiddetli veya olağanüstü şiddetli yağışlar Guangdong’un batı kesimleri ve Pearl Nehri Deltası’nın güney kesimlerini vuracak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu